Pogoda

Gościmy

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

Petycje-Sprawozdania

pap ico

new-logo

psplogopolicja

lgd dolinakom

zip

tl

POLECAMY

stawy i lasy 

Aktualności

Nie wypalaj TRAW!

S28C-1190326084101

Otwarcie budynku socjalnego LKS Barycz Sułów

24 marca br. Wicestarosta Sławomir Strzelecki uczestniczył w Sułowie w uroczystym otwarciu nowo wybudowanych pomieszczeń socjalnych dla LKS Barycz Sułów. 

STANOWISKO SAMORZĄDÓW GMIN I POWIATÓW MILICKIEGO I KROTOSZYŃSKIEGO

     1   2   3   4   5   6   7

 

Do
Zarządu Kolei Dolnośląskich S.A.

 

STANOWISKO SAMORZĄDÓW
GMIN I POWIATÓW MILICKIEGO I KROTOSZYŃSKIEGO

 

My, włodarze jednostek samorządowych powiatów milickiego i krotoszyńskiego apelujemy w sprawie funkcjonowania linii kolejowej nr 281 na trasie Krotoszyn-Milicz-Wrocław.

Mając na uwadze rozwój spójnej, funkcjonalnej i efektywnej sieci połączeń kolejowych, a przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców powiatów milickiego i krotoszyńskiego wyrażamy niezadowolenie w sprawie przygotowanej oferty połączeń na nowo wyremontowanej linii kolejowej.

Przedstawiona przez Koleje Dolnośląskie oferta nie stanowi konkurencji dla alternatywnych środków transportu. Zaplanowany rozkład jazdy nie uwzględnia rzeczywistych potrzeby mieszkańców. Połączenia nie zapewniają uczniom i studentom dojazdu na godzinę 8.00 do wrocławskich szkół i uczelni, a wielu mieszkańcom powiatów, dojazdu do zakładów pracy. Ponadto zaproponowane połączenia kolejowe, nie są w żaden sposób konkurencyjne dla transportu kołowego, jeżeli podróż z Milicza do Wrocławia zajmuje 1,5 godziny. Przypomnieć należy, że przed remontem linii kolejowej Urząd Marszałkowski deklarował, iż czas podróży wynosić będzie jedną godzinę. Jaki efekt przyniosła więc modernizacja linii, skoro podróż ma trwać tak samo długo, co przed jej remontem. Wnosimy aby część połączeń z Wrocławiem odbywała się z pominięciem dworca głównego w Oleśnicy. Nadto zwracamy uwagę, że zaplanowane ostatnie połączenie
z Wrocławia w kierunku Milcza i Krotoszyna na godz. 19.30 uniemożliwia mieszkańcom powiatów skorzystanie z bogatej oferty kulturalnej miasta Wrocławia.

Wiele do życzenia pozostawia organizacyjna strona reaktywacji linii kolejowej. Poważnym błędem jest brak korelacji połączeń Kolei Dolnośląskich z Kolejami Wielkopolskimi. W rozkładzie jazdy nie uwzględniono skomunikowania w Krotoszynie pociągów Kolei Dolnośląskich z pociągami Kolei Wielkopolskich w kierunku Poznania.

Zwracamy również uwagę, że kuriozalnym wydaje się fakt wyremontowania przystanku kolejowego Rakoniewice Milickie w okolicach Rakłowic, na którym nie będą zatrzymywać się pociągi.

Zgłaszamy stanowczy apel dotyczący zapewnienia porządku wokół terenów dworców kolejowych. Powiat milicki stanowi centrum turystyczne Dolnego Śląska. Z uwagi na swoją bogatą ofertę turystyczną przyciąga turystów z okolicznych miast i województw. Taki stan dworców kolejowych nie jest dobrą wizytówką dla wypracowanej latami renomy Krainy Doliny Baryczy.

W związku z powyższym żądamy uwzględnienia w funkcjonowaniu linii kolejowej numer 281 Krotoszyn-Milicz-Wrocław, uwag zawartych w naszym wspólnym stanowisku.

Powiatowy Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

W dniu 21 marca br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu odbył się etap Powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W turnieju wiedzy udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych. Tegoroczny etap stał na bardzo wysokim poziomie o czym świadczyć może wiele rozegranych dogrywek, które musiały wyłonić zwycięzców. Organizatorem Powiatowego etapu Turnieju był ZOP ZOSP RP w Miliczu, Komenda PSP w Miliczu, Powiat Milicki oraz P.W. "Katarzyna, Jan Padewscy" Spółka Jawna. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju. 

 

Posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu

Starosta Milicki Grzegorz Duda w dniu 19 marca br. uczestniczył w posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu w Warszawie. Podczas posiedzenia przedstwiono projekty rozporządzeń w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i maturalnego, w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ośmioklasisty, w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Przedstawiono także kryteria podziału rezerwy oświatowej 0,4% na rok 2019 oraz zmiany w ustawie Karta Nauczyciela. 

Zawiadomienie o VI sesji Rady Powiatu Milickiego VI kadencji

Zawiadamiam, że VI sesja Rady Powiatu Milickiego VI kadencji samorządu powiatowego, odbędzie się 21 marca 2019 r. (czwartek) o godzinie 14:00 w Centrum Edukacji Ekologicznej przy Powiatowym Centrum Edukacyjnym i Psychologiczno-Pedagogicznym w Miliczu, przy ul. Trzebnickiej 4b.

Zawiadomienie

Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji Budżetu, Rolnictwa i Spraw Społecznych

Zawiadamiam, że posiedzenie Komisji Budżetu, Rolnictwa i Spraw Społecznych odbędzie się 20 marca 2019r. (środa) o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Miliczu ul. Wojska Polskiego 38.

Zawiadomienie

IV Konwent Powiatu Milickiego

Dziś o godzinie 10.00 w starostwie milickim rozpoczął się Konwent Powiatu Milickiego. Wśród obecnych włodarzy gmin powiatu milickiego zaproszeni zostali również przedstawiciele gmin z Wielkopolski, Krotoszyna i Zdun oraz radny sejmiku dolnośląskiego Ryszard Lech. Głównym tematem dzisiejszego spotkania jest komunikacja kolejowa, która ma ruszyć już lada dzień. Na spotkanie nie przybyli przedstawiciele linii kolejowych. Samorządowcy zwracają uwagę na niedopasowanie rozkładu jazdy proponowanego przez PKP z oczekiwaniami społecznymi oraz niepotrzebne dzielenie regionu na kolej wielkopolską oraz dolnośląska. Włodarze spotkali się także z przedstawicielami PKS Wołów w sprawie połączeń które zostały zawieszone oraz o możliwościach ich przywrócenia. Omawiano także zagadnienia dotyczące remontu dróg gminnych i powiatowych oraz ich wspólnego finansowania. 

Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starostów Subregionu Wrocławskiego

W dniu 11 marca 2019 r. we Wrocławiu odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starostów Subregionu Wrocławskiego. W konwencie uczestniczył Starosta Milicki Grzegorz Duda. Podczas konwentu kontynuowano rozmowy na temat lepszej współpracy na rzecz województwa, o wspólnych problemach gmin i powiatów oraz o działaniach mających na celu utworzenie Wrocławskiego Związku Metropolitalnego oraz o poprawie stanu dróg i funkcjonowaniu systemu gospodarki komunalnej. 

Spotkanie Spółek Wodnych

Starosta Milicki Grzegorz Duda 7 marca br. uczestniczył w Walny Zgromadzeniu Spółek Wodnych w Miliczu. Podczas zebrania Spółki Wodne przedstawiły zakres wykonanych prac na terenie gminy Milicz w 2018 r. Udało się wyczyścić 32,5 km rowów, wykonano prace melioracyjne na terenie 36 sołectw, w których mieszkańcy płaca składki. W 2019 r. Spółki Wodne w Miliczu planują odnowić 30 km rowów. 

XI Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Halowej Piłce Nożnej - Milicz 2019

W dniach 8-10 marca br. w Miliczu odbyły się XI Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju wzięły udział drużyny z Białowieży, Tucholi, Brynka, Zagnańska, Rogozinca, Warcina, Staościna, Goraja, Biłgoraja, Leska oraz Milicza. Turniej wygrała drużyna z Biłgoraja. Zawodnicy TL w Miliczu zajęli VII miejsce. Na zakończenie turnieju Dyrektor TL Justyna Żarczyńska wraz ze Starostą Milickim Grzegorzem Dudą, Wiceburmistrzem Gminy Milicz Łukaszem Rokitą oraz z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz Tomaszem Kowalskim wręczyli nagrody i puchary dla drużyn biorących udział w Mistrzostwach. 

Dzień Kobiet 8 Marca

W dniu 8 marca br. Starosta Milicki Grzegorz Duda oraz Wicestarosta Sławomir Strzelecki spotkali się z Dyrektorkami powiatowych jednostek z okazji Dnia Kobiet. Podczas spotkania Starostowie złożyli życzenia Paniom oraz życzyli dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Po spotakaniu Starostowie złożyli życzenia wszystkim Paniom pracującym w Starostwie Powiatowym w Miliczu. 

 

Życzenia z okazji Dnia Kobiet