O powiecie

czaplePowiat milicki położony jest w północno-wschodniej części Dolnego Śląska, przy granicy z Wielkopolska, w dolinie rzeki Baryczy. Jest jednym z najmniejszych obszarowo powiatów w Polsce. Powiat milicki złożony jest z trzech gmin : Milicz, Krośnice oraz Cieszków. Na jego krajobraz w przeważającej części składają się zróżnicowane kompleksy leśne i stawowe. Stawy Milickie, stanowią największy ośrodek hodowli karpi w Polsce i Europie. Powstawały przez wieki - pierwsze założyli już w XIII stuleciu Cystersi. Obecnie powierzchnia wszystkich stawów przekracza 8 tys. ha. Zasilane są woda z Baryczy i jej dopływów. Unikatowa flora i fauna tego obszaru, bogactwo krajobrazowe i historyczne były powodem, dla którego utworzono tu Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Milicka Dolina Baryczy jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 87 tys. ha. Park powstał w 1996 r. Składają się nań wielkie kompleksy leśne i wodne. Samych ptaków rozpoznano tu 270 gatunków. Spośród najrzadszych warto wymienić : czaple purpurową, bąka, bociana czarnego, perkoza rdzawoszyjnego, zausznika, żurawia i orła bielika. W 2000 roku Stawy Milickie znalazły się wśród 13 obszarów wodnych, objętych światowym programem ochrony jezior Living Lakes, obok takich miejsc jak Jezioro Bodeńskie, Jezioro Bajkał czy Morze Martwe. Dzięki sprzyjającym walorom przyrodniczym i dobrze przygotowanej bazie turystycznej powiat milicki to, świetne miejsce do spędzania wolnego czasu. Na gości czekają bogate w owoce runa leśnego lasy, oznakowane trasy rowerowe i piesze. Istnieje możliwość uprawiania turystyki kwalifikowanej (wędkarstwo, jeździectwo, bird-watching). Na Ziemi Milickiej działa kilka ośrodków wypoczynkowych, z których najchętniej odwiedzanym jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Miliczu-Karłowie, mogący poszczycić się największym otwartym basenem na Dolnym Śląsku (100mX100m). Zróżnicowana baza noclegowa obejmuje hotele w Miliczu, Kubryku - Hotel Myśliwski, leśniczówki łowieckie (Wróbliniec), domki campingowe, a także sieć coraz prężniej rozwijających się gospodarstw agrosturystycznych.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU "RYTMY NATURY W DOLNIE BARYCZY"

web-ewid

20621116 475499606147098 1001677039264391970 n