Oświadczenie starosty i prezesa MCM

mcm-pm

Nieumorzenie podatku szpitala przez burmistrza skłania do postawienia kilku pytań, w tym najważniejszego – kto bardziej niż lokalny szpital powiatowy zasługuje na zwolnienie z tej opłaty? Tym bardziej, że umarzanie podatków od nieruchomości w zdecydowanej większości miejscowości było i jest regułą, jako „wkład własny” samorządu gminnego w system opieki zdrowotnej realizowanej przez szpitale i inne podmioty lecznicze dla mieszkańców własnej gminy. Dlaczego burmistrz uznaje, że pacjenci w szpitalu są mieszkańcami powiatu, a gminy Milicz nie, tego nie wiemy.

Jednocześnie burmistrz gminy Milicz uznaje, że szpital powinien świadczyć nieodpłatne użyczenie swojej powierzchni pod działalność gminnego PZZLA, który nie wnosi żadnych opłat z tytułu dzierżawy ponad 500 m2. W chwili obecnej PZZLA podległe burmistrzowi nie płaci spółce należnych kwot dzierżawnych na kwotę ok. 270 tys. zł rocznie (netto). Zapytać więc należy, czy PZZLA płaci gminie podatek od nieruchomości za powierzchnie w szpitalu przez siebie wykorzystywane? A jeśli nie, to z jakiego powodu obciąża tym składnikiem MCM, skoro nie wywiązuje się wobec niego z opłat dzierżawy?
Nieumorzenie podatku od nieruchomości, zjawisko wyjątkowe w skali Dolnego Śląska oraz nieuiszczanie opłat dzierżawy przez PZZLA, dają w ciągu roku kwotę ponad 500 tys. zł. Co oznacza kwota 500 tys. zł rocznie dla milickiego szpitala?
To dla przykładu:
kwota potrzebna na podwyżki, w wysokości przyznanej grupie pielęgniarek, dla pozostałej części pracowników zatrudnionych na umowie o pracę lub
koszty wymiany wszystkich dźwigów szpitalnych (4 sztuki), lub
koszt montażu instalacji solarnych na dachu szpitala, lub
1/3 kwoty potrzebnej na zakup tomografu komputerowego, lub
koszt zakupu 3 ambulansów wraz z wyposażeniem itd., itp.
Tę wiedzę powinni posiadać mieszkańcy gminy Milicz – pacjenci oraz pracownicy milickiego szpitala. Bo wobec szpitala wszyscy dzielimy się na tych, którzy w nim - byli, są lub będą. Wcześniej czy później.

web-ewid

20621116 475499606147098 1001677039264391970 n