Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości

IMG 7364Wyjątkowo uroczysty i podniosły charakter miały powiatowe obchody Święta Niepodległości, przed i w I LO im. Armii Krajowej w Miliczu. Rozpoczęły się interesującym wykładem prof. Stanisława Niciei z Uniwersytetu Opolskiego, którego słuchali Kresowiacy oraz zainteresowani historią miliczanie, w wypełnionej po brzegi sali. Uroczystą asystę zapewnił udział Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz miliccy policjanci, którzy, przy Mazurku Dąbrowskiego w wykonaniu orkiestry i Chóru Politechniki Wrocławskiej, wciągnęli flagę państwową na maszt. Po przemowie starosty Piotra Lecha zebrani udali się do auli liceum na mszę św. w intencji Ofiar rzezi na Kresach II RP oraz Ojczyzny. Korowód prowadziły licznie zgromadzone poczty sztandarowe. Po mszy dokonano odsłonięcia obelisku poświęconego ofiarom ludobójstwa na Kresach, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich. Poświęcenia memoriału dokonał celebrans ksiądz Adrian Kosendiak. Wartę honorową pełnili żołnierze z bronią i strażacy z PSP. Uroczystości składania kwiatów towarzyszył ceremoniał wojskowy z dźwiękami werbli i trąbek. Chór wykonał dwa utwory żałobne, a miliccy harcerze z płonącymi pochodniami i pomocą orkiestry wojskowej poprowadzili Apel Pamięci. Po nim nastąpił krótki koncert orkiestry, natomiast zebranych zaproszono na wojskową grochówkę (wydano 300 porcji). Oświetlony zniczami kamień długo jeszcze podkreślał wyjątkowość święta i jego szczególnie uroczyste obchody.