Kontrakt z NFZ do zwiększenia

W poniedziałek 4 listopada br. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Konwentu Powiatów Woj. Dolnośląskiego we Wrocławiu poświęcone w całości kwestii kontraktowania usług szpitalnych przez NFZ na 2014 rok. Starostowie, jako przedstawiciele organów założycielskich i wspólników, jednogłośnie odrzucili propozycję oddziału polegającą na propozycji kontraktowania na poziomie roku bieżacego. W ten sposób zarządzający szpitalami dostali zgodę na wypowiedzenie umów na 4 podstawowe procedury - internę, ginekologię, położnctwo i chirurgię. Powiaty żądają zwiększenia kwot o co najmniej 9 %.

- Jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, powiedział starosta milicki Piotr Lech. - Od 2009 roku systematycznie maleją nakłady na szpitale powiatowe, łacznie o ponad 10 %, wliczając w to inflację. Ta sytuacja musi ulec zmianie, bo w tym samym czasie zwiększyło się finanoswanie szpitali wojewódzkich i klinik, a jesteśmy w roku, w którym na powiatach kumulują się negatywne skutki spowolnienia gospodarczego oraz restrykcyjnego prawa, które stanowi o obowiązku pokrywania strat przez wspólników i utrzymania w ryzach budżetów jednostek. To zadanie nie do wykonania. Dlatego nie ma żadnego powodu, aby ulegać dyktatowi NFZ-u i w sposób bardzo zdecydowany upomnieć się o należne szpitalom środki. W przypadku MCM-u to kwota ponad 1,5 mln zł. I taką musimy dostać. Na szczęście, jako powiaty dolnośląskie, mówimy jednym głosem. I to jest nasza siła.