Milicka młodzież odnawiła nagrobki na Ukrainie

004Wyjazd uczniów I LO im. Armii Krajowej i ZS im. Tadeusza Kościuszki na Ukrainę miał miejsce w dn.4.07-12.07.2013. Początkowo udali się do Rokitna w powiecie sarneńskim (obwód wołyński), gdzie przez 5 dni porządkowali cmentarz polskich żołnierzy, którzy zginęli w latach 1919-1920, sam cmentarz został zbudowany w 1929 r. Wspomagali grupę z Trzebnicy, która zajmuje się tym cmentarzem od kilku lat, konsekwentnie go odbudowując. Zadanie naszych uczniów polegało na wyczyszczeniu płyt nagrobnych (porośniętych mchem i porostami) i odmalowaniu inskrypcji, co udało się wykonać w stu procentach – odnowili 38 nagrobków.

Mieszkiwali w internacie szkoły medycznej, co samo w sobie było przygodą ze względu na panujące warunki sanitarne i specyficzne podejście do naszych grup gospodarzy. Śniadania i kolacje przygotowywali sami, natomiast obiady jedli w pobliskiej restauracji, gdzie mieli okazje spróbować pysznej kuchni ukraińskiej. Odkryli m.in. "kotlet po polsku", który w naszym kraju jest zupełnie nieznany... Natomiast popołudnia i wieczory spędzali nad zalewem i na integracji z grupą trzebnicką.
Mieszkańcy miejscowości reagowali na ich obecność życzliwie i z zaciekawieniem, aczkolwiek w sprawę cmentarza się nie angażowali. Wspaniałym momentem był wspólny obiad z tamtejszymi Polakami.
10 lipca wyjechali do Lwowa, gdzie przebywali do 12 lipca. Zamieszkali tam w katolickim Domu Pielgrzyma. We Lwowie zwiedzili Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich, Stare Miasto, liczne cerkwie i kościoły, uniwersytet. Udało się wejść na Wysoki Zamek, skąd podziwiali panoramę miasta oraz odwiedzić lokalne bazary.

web-ewid

20621116 475499606147098 1001677039264391970 n