Obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie

luckW ramach obchodów 70-lecia Rzezi Wołyńskiej, młodzież milickich szkół ponadgimnazjalnych przebywała w Rokitnie,obwód rówieński, województwo wołyńskie, gdzie uczestniczyła w renowacji miejscowego cmentarza wojskowego, ofiar wojny polsko - bolszewickiej 1919/20 roku. Od 13 lipca w Rokitnie przebywała także delegacja powiatu milickiego, starosta Piotr Lech, dyrektor I LO im. AK, Sławomir Strzelecki oraz Michał Gołab, prezes Fundacji na rzecz Ziemi Milickiej.

13 lipca miliczanie wzięli udział w specjalnym nabożeństwie w Hucie Stepańskiej, gdzie stronę polską reprezentowali m.in. konsul generalny RP Beata Brzywczy oraz Andrzej Kunert szef ROPWiM. Tego samego dnia w symbolicznym miejscu prześladowań i mordów na Polakach, w Rudni Lwie, dawnej wołyńskiej wsi, spalonej doszczętnie w maju 1943 roku, ustawiono krzyż upamiętniający ofiary ludobójstwa. 14 lipca br., we wspólnej delegacji dolnośląskiej z powiatem trzebnickim, bolesławieckim, dolnośląską kurator oświaty Beatą Pawłowicz i wrocławskim ośrodkiem TVP, przedstawiciele powiatu milickiego uczestniczyli w centralnych uroczystościach pogromu wołyńskiego, mszy świętej w katedrze w Łucku, z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim.