Milicki Sprawdzian 2019

Tym razem główną tematyką milickiego sprawdzianu były działania przeciwpowodziowe, natomiast miejscem ćwiczeń milicki zalew rekreacyjny. W dniu 10 maja 2019, zgodnie z dyspozycją  Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "Sprawdzian 2019". Tematem ćwiczeń była organizacja i zasady przeprowadzenia działań ratowniczych na terenach zagrożonych powodzią, w tym doskonalenie umiejętności wypompowywania wody, budowy wałów p/pow. oraz ewakuacji osób z terenów zagrożonych, przy użyciu łodzi motorowych i udzielanie im kwalifikowanej pomocy przed medycznej. W ćwiczeniach wzięło udział 15 zastępów Straży Pożarnych z powiatów oleśnickiego, oławskiego i milickiego, tj. blisko 60-ciu strażaków. Z terenu naszego powiatu udział wzięły następujące jednostki: JRG Milicz, OSP Milicz, OSP Cieszków i OSP Wierzchowice. Dowodzący ćwiczeniami, którym został wyznaczony przez zespół organizacyjny ćwiczeń st. kpt. Piotr Ciemny z JRG Syców KP PSP w Oleśnicy, miał za zadanie podzielić wszystkie zamierzone działania na odcinki bojowe oraz skoordynować ich dziania. Dodatkowo we współpracy z przedstawicielami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Miliczu, zadysponować na miejsce akcji siły i środki wykorzystywane w czasie akcji p/pow. i zorganizować łączność radiową na terenie ćwiczeń, a ponadto reagować na nieprzewidziane sytuacje, które wynikły podczas trwania działań. Były to kolejne z serii niezapowiedzianych ćwiczeń w jakich wzięli udział miliccy strażacy.