Pogoda

Gościmy

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Petycje-Sprawozdania

pap ico

new-logo

psplogopolicja

lgd dolinakom

zip

tl

POLECAMY

stawy i lasy 

MILICKI JARMARK ZAWODÓW DEFICYTOWYCH

Dnia 23.05.2018 r. w godz. 10.00-12.00 nad zalewem milickim odbył się MILICKI JARMARK ZAWODÓW DEFICYTOWYCH zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Miliczu w partnerstwie z Fundacją na rzecz Ziemi Milickiej oraz Milickim Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, nad którym patronat objął Pan Krzysztof Osmelak - Starosta Milicki i Pan Piotr Lech - Burmistrz Gminy Milicz. Jego oficjalnego otwarcia dokonały Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Miliczu - Anna Grochowicka i jej zastępca - Agnieszka Zaradna.
Zaproszono na niego uczniów ze wszystkich szkół podstawowych powiatu milickiego, umożliwiając im bezpośredni kontakt z pracodawcami, przedstawicielami zawodów i szkół oraz innych instytucji szkolących aż z 10 branż (budownictwo, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, transport, produkcja odzieży, produkcja artykułów spożywczych/usługi gastronomiczne, produkcja metalowych wyrobów/naprawa pojazdów samochodowych, edukacja/działalność rachunkowo-księgowa, produkcja wyrobów z drewna/mebli, służby mundurowe), w których nie trudno o pracę. W jarmarku wzięło udział 32 wystawców.

Najliczniej reprezentowane było budownictwo. Pracownicy z firmy Realizacja Inwestycji Wojciech Trzciński w Krośnicach zapoznali uczestników ze sprzętem budowlanym, a następnie podjęli próbę wymurowania ściany oraz wykonania prac wykończeniowych takich, jak szpachlowanie czy malowanie płyt kartonowo-gipsowych. Zawód technika budownictwa przedstawiła firma SIMCONN PPH mgr inż. Michał Kawaler z Piękocina. Dzieci i młodzież miały możliwość zaznajomienia się z programami komputerowymi używanymi na tym stanowisku oraz z gotowymi projektami. Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Krotoszyna zachęcali uczestników jarmarku do dalszej edukacji w tym zawodzie. Przedstawiciel firmy U.H.P. CORAL Kołodziejska Władysława z Godnowej zaprezentował sposób przewijania silników przez elektromechaników. Dzięki Ośrodkowi Doskonalenia Zawodowego Paterek z Koźmina Wielkopolskiego odwiedzający mieli także możliwość usiąść za sterem koparko-ładowarki, z której chętnie korzystali. Za pomoc w przygotowaniu tych stanowisk odpowiadała Monika Nojman-Żyto – doradca zawodowy.
Opiekę zdrowotną reprezentowali: położna, pielęgniarka, fizjoterapeuta i ratownik medyczny z Milickiego Centrum Medyczne sp. z o. o. w Miliczu, którzy udzielali instruktaży m. in. z zakresu pierwszej pomocy, a pomoc społeczną pracownicy socjalni oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Miliczu. Wsparcie otrzymali od Iwony Eliasz - specjalisty ds. rozwoju zawodowego.
Wśród wystawców obecna była także Pani Teresa Jędrzejczyk - właścicielka salonu fryzjerskiego w Miliczu, Pani Anna Biernat - właścicielka salonu kosmetycznego MARILYN w Miliczu oraz konsultantki ORIFLAME, z których usług uczestniczki jarmarku chętnie korzystały. Swoje umiejętności prezentowały także uczennice z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu, zachęcając tym samym do wyboru zawodu fryzjera.
Służby mundurowe reprezentowały Komenda Powiatowa Policji w Miliczu - przedstawiając zawód policjanta, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu, która prezentowała zawód strażaka, a także Wojskowa Komenda Uzupełnień we Wrocławiu oraz 31 Batalion Radiotechniczny we Wrocławiu - zaznajamiające dzieci i młodzież z zawodem żołnierza. Organizacją tych stanowiskach zajmowała się Agnieszka Zaradna.
Jarmark był więc doskonałą okazją do aktywnego odkrywania tajników pracy przez dzieci i młodzież, które mogły nie tylko oglądać, ale także dopytywać, dyskutować, próbować, eksperymentować, sprawdzać się w różnych branżach.
Pomocą służyli Im również doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy PCEiP-P w Miliczu, Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Miliczu oraz Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP we Wrocławiu.
Uczestnikom jarmarku czas umilali Pan Andrzej Słowiński ze Sławoszowic - animator zabaw dziecięcych oraz Pan Krystian Janaś - właściciel firmy DUET z Milicza. Pracownicy urzędu przygotowali dla odwiedzjących także kącik gastronomiczny.
W związku ze zbliżającymi się wakacjami, dodatkową atrakcję dla uczniów, w postaci pokazu akcji ratowniczej, przygotowali przedstawiciele służb mundurowych i branży medycznej udzielając jednocześnie porad nt. bezpieczeństwa nad wodą.
W ramach jarmarku tut. urząd ogłosił konkurs plastyczny pn. „ZAWODOWE DRZEWO GENEALOGICZNE”, skierowany również do uczniów szkół podstawowych powiatu milickiego, aby zachęcić ich do zainteresowania się światem pracy swoich bliskich, uświadomić im istniejące w rodzinie tradycje zawodowe i wynikające z nich predyspozycje i możliwości zawodowe, zwrócić ich uwagę na pojawiające się tendencje w podejmowanych w rodzinie wyborach, stworzyć im możliwości poszerzania wiedzy na temat aktywności zawodowych. Do urzędu wpłynęły aż 122 prace. Były oceniane w 3 kategoriach, pod kątem zgodności pracy z tematyką, ilości zawartych informacji o zawodach i działaniach zawodowych, jakie pojawiają się w rodzinie i ogólnego wrażenia estetycznego. Podczas jarmarku ogłoszono wyniki konkursu. I miejsce w kategorii uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zajęła Martyna Siama, II - Jagoda Pochodyła, III - Michalina Kamińska. Wyróżnione zostały prace: Karoliny Pawlak, Mai i Gabrysia Tymoczko, Katarzyny Kowalskiej i Laury Chrabąszcz. I miejsce w kategorii uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej zajął Oliwier Kądziołka, II - Jagoda Lipińska, III - Karolina Macherzyńska. Wyróżnione zostały także prace: Krzysztofa Maćkowiaka, Wiktorii Babiarz, Oliwii Łapigrosz i Zuzany Eliasz. I miejsce w kategorii uczniowie klas VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum zajęła Katarzyna Mulik, II - Karolina Mulik, III - Michał Kamiński. Wyróżnione zostały także prace Julii Szulgacz i Oliwii Dyrczoń. Nagrody w postaci smartfonu, tabletów, smartwatchy, powerbanków, odtwarzaczy MP4, pendrivów, gier i atlasów edukacyjnych oraz gadżetów wręczali sponsorzy i pracownicy urzędu. Zwycięzcy otrzymali również piękne statuetki przygotowane przez pracowników i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miliczu, a wyróżnieni - dyplomy. Prace można było podziwiać w” galerii na wodzie” .
Organizatorzy jarmarku serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom - włodarzom, sponsorom, wystawcom i odwiedzającym, a także tym, którzy mieli swój wkład w ich przygotowanie i realizację.