PTASIA GRYPA

W związku z występowaniem zjadliwej grypy ptaków H5N8 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii określił bezwzględne do przestrzegania zasady dla hodowców i posiadaczy drobiu bioasekuracji:

• zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt;
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;

W związku z występowaniem zjadliwej grypy ptaków H5N8 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że zgodnie z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 roku (Dz. U. z 2016 r.poz.2091) § 1 ust. 2 pkt. b ww. rozporządzenia określa, że każdy posiadacz drobiu przydomowego winien zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsce, w których jest utrzymywany.
  • Przypominam też, że posiadaczom, którzy nie zgłaszają miejsc, w których przebywają zwierzęta wrażliwe na daną chorobę zakaźną do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Miliczu, podlegają karze od 0,5 do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.

• za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane wysokie kary administracyjne!

Kontakt:
    Inspekcja Weterynaryjna - Milicz, Wojska Polskiego 38, tel: 71 38 31 31